Безплатна доставка на всички онлайн поръчки

Видове подложки за ламинат и каква да изберем?

Характеристики на продукти

При полагането на ламиниран паркет един от най-важните елементи, които често се пренебрегват, е подложката. Тя, обаче, играе основна роля за стабилността, шумоизолацията, топлоизолацията и дълготрайността на подовата настилка. Затова е важно да се избира внимателно, защото точно тя може да осигури по-добър комфорт при ходене и да предпази ламината от влага и образуване на неравности. Нека сега разберем какви видове подложки за ламинати съществуват и как да изберете, като ви покажем и предимствата, и недостатъците им.

Защо подложката за ламинат е толкова важна?

Този тип продукт за подово покритие е не просто допълнителен разход. Всъщност, той влияе върху издръжливостта и комфорта на ламината, като изпълнява няколко основни и изключително важни функции:

  • шумоизолация – не позволява пренасяне на шума и намалява звука от стъпки и вибрации;
  • топлоизолация – като осигурява топлоизолация, тя помага за запазване на топлината в помещението и намаляване на сметките за ток;
  • изравняване на основата – компенсира малки неравности на пода и така създава по-гладка повърхност;
  • защита от влага – предотвратява проникването на влага от основата.

Освен това позволява удължаване на живота на ламината, като намалява натоварването върху заключващата система на дъските.

Видове подложки за ламинат

Можете да откриете огромно разнообразие от подложки, направени от различни материали, като XPS, полиетилен, полиуретанова пяна и корк. Всяка от тях има отличителни характеристики, предимства и недостатъци и е подходяща за различни ситуации. Нека научим малко повече за основните видове:

  1. Полиетиленова (PE)

Това е най-бюджетният вариант, който осигурява базова защита и изолация. Тя е с ниска цена и позволява лесен монтаж, като е най-подходяща за сухи помещения. Недостатък е, че не е толкова издръжлива, а шумоизолацията ѝ е по-ниска. Не се препоръчва да се използва при големи неравности в пода, защото не успява да ги компенсира достатъчно добре. Най-често се предпочита за помещения с ниско натоварване и равна основа.

  1. Подложка от екструдиран пенополистирен (XPS)

Тя е една от най-популярните, тъй като предлага добра изолация и е сравнително достъпна. Изолира оптимално топлината и шума, а също така е устойчива на влага. Може да се монтира и върху бетон, но тъй като е с по-мека структура, може да се смачка при тежък товар. Освен това, ако ви е нужна значителна шумоизолация, тя не е най-доброто решение.

  1. Полиуретанова подложка с алуминиево фолио

Предлага висока шумо- и топлоизолация, както и добра защита срещу влага. Има много добра устойчивост на натиск и е идеално решение, ако ви трябва за стаи с подово отопление. Само че идва на по-висока цена, а и не може да компенсира големи неравности по пода. Препоръчва се за апартаменти, в които шумоизолацията е приоритет.

  1. Коркова подложка

Това е най-естественият материал, с отлични шумо- и топлоизолационни свойства. Тя е дълготрайна, устойчива на натоварване, а самият корк има известни антибактериални характеристики, като в същото време е и екологично чист. Този вид обаче идва на висока цена и не е влагоустойчив, така че трябва да се комбинира с допълнителна изолация. Също така, не всички видове коркови подложки са подходящи за домашна употреба, защото някои от тях са с висока запалимост. Ако я използвате, тя трябва да е без други добавки, освен корк.

Разбира се, освен тези основни особености, има и други детайли, които са важни за избора.

Каква дебелина на подложката да изберем?

Дебелината на подложния материал е важен фактор, тъй като влияе върху комфорта при ходене и нивото на изолация. Тук отново има няколко разновидности:

  • 1-2 мм – тънки подложки, подходящи за подово отопление и гладки основи;
  • 3 мм – стандартна дебелина за повечето ламинати;
  • 4-5 мм – препоръчва се при по-неравни основи и за по-добра шумоизолация.

Ако подът има големи неравности, не разчитайте само на подложката да осигури равен ламинат – най-добре е първо да се направи саморазливна замазка.

Обърнете внимание, че дебелината на подложния материал играе роля за множество функции на ламината след това, като това колко добре той ще изолира помещението и ще запази топлината вътре, без да пропуска шум, влага и студ.

Как да изберем правилния вид подложка?

Ако сте решили да добавяте подложка при поставяне на ламината, то преди да изберете кой вид да закупите, помислете за:

  1. Тип на помещението
    • за спални и дневни – препоръчва се XPS за по-добра шумоизолация;
  • за кухни – необходимо е влагоустойчиво решение, като полиуретанова подложка с алуминиево фолио.
  1. Наличие на подово отопление

Най-добрият избор са тънки структури (1-2 мм) от XPS.

  1. Ниво на шумоизолация

Ако живеете в многоетажна сграда, най-добрите видове структури са тези от корк или XPS с по-голяма дебелина.

  1. Равнина на пода

При идеално равен под може да се използва по-тънка подложка (2-3 мм), но при малки неравности се препоръчва по-голяма дебелина.

  1. Лични предпочитания

Преди покупка се съобразете и с личните си предпочитания, за да откриете най-доброто решение според бюджета и нуждите си. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да се спрете на някой от различните видове:

  • бюджетен вариант – полиетиленовите материали са добър избор;
  • добра топлоизолация – XPS вариантите предлагат баланс между цена и качество;
  • шумоизолация – най-ефективен е коркът.

Важно е да изберете правилната дебелина и материал, така че подът ви да бъде стабилен, да изглежда красиво и да издържи дълги години. Не забравяйте, тази структура гарантира издръжливостта на ламината и позволява той да бъде монтиран по-равно. Освен това ви предпазва от студ, намалява сметките ви за електричество и намалява пренасянето на шум, което е особено полезно в апартаменти. Правилният избор може да ви осигури доста по-ефикасна настилка, която да издържи години наред без промени във визията и структурата си.

Ламинатът е едно от най-популярните подови покрития, но за да е максимално ефикасен и да има добър вид, без неравности, изисква допълнителна подложка. Не пропускайте този важен детайл, защото той оказва огромно влияние върху комфорта ви у дома, визията на помещението и дълготрайността на подовото покритие.

Назад към всички практични съвети