Килими
Килимът е дългосрочна инвестиция, която превръща стилното помещение в уютна стая. Той следва актуалните интериорни тенденции, но също внася топлина и създава комфорт. Какъв предпочитате да бъде Вашият килим? Класически или със съвременен дизайн? По-дебел или по-тънък? Тук имаме от всички вариации.
Какви видове има
От синтетични влакна
Визията на килима зависи не само от неговите цветове и шарки, но до голяма степен и от типа влакна, от които е изтъкан. Те определят и неговите качества: здравина, устойчивост на петна, мекота. Най-многобройните модели, които се предлагат на пазара, са от синтетични нишки. Синтетичните тъкани са предпочитан избор, заради по-лесната поддръжка, по-голямата издръжливост и по-ниската цена. Сред тези материи са:
- Полипропилен (олефин) – най-евтиният вариант, доста устойчив на влага, здрав, лесно се почиства;
- Акрил – на вид и на допир напомня на вълната, но е по-здрав, трудно се мачка, не задържа петна и на слънчева светлина. Подходящ за помещения с интензивен трафик;
- Полиестер – с отлична визия, използва се за изработка на висок клас килими. Висока устойчивост на петна, не се мачка, лесно се почиства;
- Вискоза – фина, лъскава, напомня на коприна.
От естествена тъкан
Естествените нишки са по-малко употребявани в производството на килими, но все още запазват своето място. Най-използвана за целта е вълната. Вълнените модели са много меки и приятни на допир и имат дълъг живот. По-малко издръжливи са на влага в сравнение с изкуствените.
Друг естествен материал, използван при направата на килими е памукът. Той може да се боядисва и почиства на високи температури. Памучните нишки обаче са податливи на мачкане, поради което често се комбинират с изкуствени.
Коприната също участва в някои текстилни комбинации и обикновено се използва, за да добави специален лъскав ефект към конкретни цветни области от съответния килим. Наличието ѝ доста оскъпява тези продукти.
Сред другите естествени материали, които участват в изработката на някои килими, са сезалът и бамбукът. Отличават се с издръжливост и здравина.
Според височината на косъма
Колкото по-дебел е килимът, толкова е по-мек и създава по-комфортно усещане при допир. Височината на косъма влияе и на стойността на настилката. Средната дебелина е между 7 и 10мм.
Според теглото и гъстотата
Различават се по теглото, измервано в грама на квадратен метър. Колкото по-висока е стойността, толкова повече материал е употребен за изтъкаването и съответно по-луксозен е моделът. Броят на нишките в този материал обаче е отделен фактор. Колкото по-гъсто са нанесени бодовете, толкова по-плътна и приятна е повърхността на настилката.
Различна обработка на влакната
- BCF (Bulk Continuous Filament) – пухкав обемен, сравнително евтин и издръжлив;
- Хиитсет(Heatset) – на висока температура е третирана многослойната прежда, за да се запази здравината ѝ;
- Фризе (Frise) – нишките имат характерен усукан вид, което ги прави доста атрактивни;
- Шаги (Shaggy) – рошави с много високи влакна (достигат до 70мм).
За кои стаи е подходящо да сложим килим
Двете стаи, в които килимът е задължителен, са спалнята и детската стая. На първото място е важно да създадем атмосфера за релакс, а меката подова настилка има ключова роля за нея. В детската стая пък е наложително да има покрити участъци от пода, тъй като малчуганите прекарват там голяма част от времето си.
В хола в зависимост от интериора, може да се впишат добре както големите килими, така и тези тип акцент: кръгли, овални и др.
Коридорът е от местата в дома, които се използват най-интензивно. Там избраните пътеки трябва да се отличават с висока здравина. Подходящи са модели с нисък косъм тип „мокетени“.
В кухнята също може да добавите килим като акцент, но той обикновено се поставя встрани от зоните за готвене и миене.
За банята е добре да използвате някой от специалните водоустойчиви модели за влажни помещения.
Как да поръчаме онлайн от Домко
Най-актуалните тенденции и най-модерните подови настилки от последните колекции на топ марките винаги първо може да откриете на Domko.com. Онлайн магазинът Ви дава възможност да избирате между хиляди качествени модели: пъстри и едноцветни, равни и релефни, с малки и големи размери.
За Ваше улеснение можете да набележите предпочитаните модели в „Любими“ и по всяко време да сравнявате характеристиките и цените им.
Поръчката става за минути. Попълнете желания от Вас модел, размера му (ако има опции) и данните си за доставка. Пратката ще пристигне при вас от 2 до 5 работни дни.