Схеми за редене на ламинат
Ламинираният паркет е популярен избор за оформление на жилищни и офис пространства, който е издръжлив, лесен за поддръжка и естетически атрактивен. Интересното при него е, че начинът, по който е подреден, преобразява визията и усещането за пространство в стаята. Изборът на схема за редене ще допринесе за по-голяма дълбочина, ще подобри визуалната хармония и ще обогати атмосферата на помещението.
В днешната статия ще разгледаме разнообразието от схеми за полагане на ламинат и как можете да ги адаптирате към желания дизайн.
Структура на ламинирания паркет
Тази подова настилка се състои от няколко основни слоя:
- Поддържащ – осигурява предпазване от влага и от качеството му зависи устойчивостта. Може да се изработва от редица материали, като един от най-добрите е меламин;
- Основен – прави паркета по-сигурен, предоставя издръжливост, топлоизолация и звукоизолация, които са различно ефективни, в зависимост от дебелината на този слой;
- Декоративен – покритието, което имитира дървесната повърхност, макар че понякога се прави и с други дизайни, като камъни или тухли;
- Предпазващ – най-горният слой, който е предпазващо покритие, за да може паркетът да не се драска и да е по-устойчив на износване или подуване при намокряне.
Предимства
Този материал е един от най-често избираните подови покрития, благодарение на следните няколко ползи:
- лесен монтаж – дори и сами може да го поставите;
- лесна поддръжка – може просто да го минете с прахосмукачка и влажен парцал;
- разнообразен дизайн – предлагат се множество стилове паркет, имитиращи дървесина, камък, тухли и други, с различни шарки и повърхности (матови, лакирани или гладки).
Основни схеми за редене на ламинат
-
Класическо право редене
Класическото право редене на ламинат е най-разпространеният и лесен за изпълнение метод за полагане на подови настилки. При този подход ламинатните дъски се подреждат строго успоредно една на друга, като ориентацията им може да бъде по дължината или по ширината на стаята, като крайният резултат изглежда симетрично и елегантно.
Тази техника е особено подходяща за създаване на гладък, непрекъснат визуален ефект, който води окото по протежение на помещението. В зависимост от избраната посока на полагане, това променя възприятието за размерите на стаята, например:
- редене на ламинат по дължина – тази схема прави пространството да изглежда по-дълго;
- редене на ламинат по широчина – на свой ред, този тип схема разширява визуално помещението.
-
Диагонално редене
Диагоналното редене на ламинат е модерна схема за оформление на подови покрития, която внася динамика и стил в интериора. При този подход ламинатните дъски се подреждат под ъгъл от 45 градуса спрямо стените на стаята, което визуално разширява и удължава помещението.
Тази схема е особено полезна за по-малки стаи, в които търсите начин визуално да уголемите пространството.
Диагоналното редене на ламинат внася интересна визия и предоставя съвременен стил. Идеален е за придаване на уникален характер на стаята и за подобрение на нейния вид.
-
В стил шахматна дъска
Схемата в стил шахматна дъска е класически метод за полагане на ламинат, който внася уникален и артистичен елемент в интериора. Тук той се подрежда с редуване в два контрастиращи цвята или нюанса, за да създаде визуален интерес и стилна визия, наподобяваща шах. По-съвременните методи включват неравномерно подреждане за по-разчупен дизайн.
Особено полезен е за всеки от вас, който търси творчески акцент за дома си. Може да го използвате за различни стаи с разнообразни комбинации от цветове, като ги адаптирате спрямо желанията си и останалите части от интериора.
Тази схема е идеален избор за стаи, които се използват интензивно, за да се маскират следите от нормалното износване на подовото покритие.
-
Тип „рибена кост“ и „шеврон“
Схемите „рибена кост“ и „шеврон“ са два от най-традиционните методи за полагане на ламинат, които съчетават класически чар с модерен вид.
- схема „рибена кост“ – със зигзагообразно подреждане, при което ламелите се нареждат под остър ъгъл една спрямо друга, създавайки впечатляваща визия, приличаща на плетка;
- схема „шеврон“ – с по-геометрична и строга подредба, като ламилите създават остри V-образни модели, което придава на пространството усещане за повече простор и динамика.
И двата начина въздействат интересно върху интериора, като внасят ритмичност и изисканост. Те са особено подходящи за пространства, в които искате да добавите характер и интересна нотка. В зависимост от посоката на редене на дъските ламинат, помещението може да изглежда по-дълго или по-широко.
Съвети за избор на схема за редене
При избора на схема за редене на ламинат, вземете предвид няколко неща:
- размер и форма на стаята – спрямо тях ще определите кой визуален ефект търсите;
- обща цветова схема – за да не комбинирате в едно и също пространство цветове, които се сблъскват грубо един с друг;
- стил на декора – в случай, че той е съвременен и има определени акценти, е добре да вложите същата идея в ламината и обратно;
- посока на светлината – тя влияе на начина, по който възприемате визуално покритието. Например, реденето на ламинат успоредно на източника на светлина ще направи помещението по-ярко и просторно.
Как да изберете подходящ ламинат?
Както с всичко останало, и тук има няколко основни характеристики, на които от Domko.com ви съветваме да обърнете внимание:
- Износоустойчивост
Тя може да е няколко класа, като за дома се избират най-вече АС3 (клас 23) за помещения с по-слабо натоварване и АС3 (Клас 31) за помещения със силно натоварване. Ако ви е нужна по-голяма устойчивост, най-добрата такава предоставя клас АС5. - Дебелина
Паркетът обикновено се произвежда с дебелина между 6 и 12 мм. По-голямата дебелина означава и повече здравина и звукоизолация. Съобразете се с вратите в стаята, за да не се опират в паркета и да може лесно да ги отваряте. - Фаска
Ламинатът може да е с фаска, или без. Ако разполага с такава, той ще е по-устойчив на замърсяване и нарушаване на прилепването.
Методи за редене
Има два основни вида монтаж на ламиниран паркет:
- чрез залепяне – паркетът се монтира, а частите му се залепват с лепило;
- чрез сглобяване – по-прост и лесен метод, при който се използва клик система за монтаж.
Видове фуги
Ако ще полагате този тип настилка у дома, имайте предвид, че съществуват два варианта фуги и трябва да решите коя от тях предпочитате.
- V-фуга
При нея краищата на дъските се забелязват и между тях остава тънък процеп. Самата фуга се обработва с препарат и изисква повече почистване. Идеята е да се създаде имитация на естествен паркет. - Без прекъсване
Това се получава при клик системата. Тук почти няма да забележите пространството между отделните елементи. Постигате цялостен вид и по-лесно почистване.
С тези съвети и с употребата на правилните инструменти може лесно и удобно да изберете схема за редене на ламинат и да превърнете своя дом в невероятно красиво убежище със стилен интериорен дизайн.